top of page

Fitness Group

Public·167 members

Ultimul Tango La Paris Online Subtitrat


Ultimul Tango La Paris Online Subtitrat >> https://urlin.us/2teMep





În filmul lui Bernardo Bertolucci, plasat în multe ţări în categoria peliculelor interzise minorilor, personajul interpretat de actriţa Maria Schneider, care a avea 19 ani la debutul filmărilor, trăieşte o aventură pasională cu un american văduv, aflat temporar în Paris, jucat de Marlon Brando. Actorul, care devenise faimos pentru pelicula "A Streetcar Named Desire" (1951), va fi nominalizat la Oscar pentru rolul din filmul lui Bertolucci.Protagoniştii filmului decid să nu-şi împărtăşească nicio informaţie personală, nici măcar prenumele. Relaţia consumată în spatele uşilor închise, deseori crudă şi morbidă, atinge paroxismul odată cu scena de sex nonconsensual, în care untul este folosit pe post de lubrifiant.Deşi simulată, scena violului, care construieşte controversa din jurul peliculei, o va afecta pe tânăra actriţă, aşa cum povesteşte verişoara acesteia, jurnalista Vanessa Schneider, în volumul "Tu t'appelais Maria Schneider", publicat la editura Grasset.După cum susţine actriţa, care a mai făcut circa 50 de filme după ''The Last Tango in Paris'', nici Brando, nici Bertolucci nu au informat-o despre folosirea untului.Evocând din nou scena pentru Daily Mail în 2007, actriţa mărturiseşte că "lacrimile sale au fost reale" în film."M-am simţit umilită şi, ca să fiu cinstită, m-am simţit puţin violată de Marlon şi Bertolucci. La finalul scenei, Marlon nu a venit să mă consoleze sau să îmi ceară scuze. Din fericire, a fost suficientă o singură dublă", a spus ea."Era prea tânără"Relatările apărute apoi în presă i-au dat mai degrabă cuvântul regizorului decât actriţei, decedate în februarie 2011.La aflarea veştii morţii actriţei, Bertolucci a spus că ar fi "vrut să-i ceară iertare"."Maria m-a acuzat că i-am furat tinereţea, iar astăzi mă întreb dacă nu cumva avea dreptate într-o anumită măsură. În realitatea, era prea tânără pentru a face faţă impactului pe care l-a avut succesul imprevizibil şi brutal al filmului", a sugerat cineastul.Polemica a ieşit din nou la suprafaţă în 2016, când o înregistrare video din 2013 a apărut pe reţelele de socializare şi a provocat scandal la Hollywood."Secvenţa cu untul este o idee pe care am avut-o împreună cu Marlon în seara dinaintea filmărilor. Voiam ca Maria să reacţioneze, să fie umilită", a relatat cineastul. "Nu voiam să simuleze furia, voiam să simtă furie şi umilinţă"."Tuturor celor care aţi iubit filmul, este vorba despre o tânără de 19 ani care urmează să fie violată de un bărbat de 48 de ani. Regizorul a pus la cale agresiunea. Mi-e greaţă", a scris Jessica Chastain pe Twitter, una dintre actriţele care susţin activ cauza femeilor, alăturându-se ulterior mişcării Time's up.În Statele Unite, controversa iscată de scena din filmul lui Bertolucci a izbucnit cu un an înainte de declanşarea scandalului Weinstein şi apariţia în spaţiul public al dezvăluirilor despre agresiunile sexuale suferite de numeroase actriţe. Cineastul a fost nevoit să ofere din nou explicaţii, etichetând drept "dezamăgitoare" naivitatea celor care nu ştiu că "scenele de sex sunt (aproape) mereu simulate în filme".Bertolucci, considerat ultimul ''mare maestru'' al cinematografiei italiene graţie unor capodopere precum "Ultimul împărat", cu care a câştigat, în 1988, două premii Oscar - la categoriile "cel mai bun regizor" şi "cel mai bun scenariu adaptat" - a decedat luni la Roma, la vârsta de 77 de ani. Bertolucci a fost primul - şi deocamdată singurul - cineast italian recompensat cu premiul Oscar pentru cel mai bun regizor.AGERPRES/(AS-autor: Simona Tatu, editor: Codruţ Bălu, editor online: Anda Badea)


Pe PortalulTauTV.net puteti viziona cele mai bune si noi filme online 2023 subtitrate in romana la o calitate HD 1080p. Sursele video contin subtitrare in romana si engleza si intodeauna aducem cea mai buna calitate video disponibila. Aveti disponibile si categoriile de seriale online, filme indiene online si filme erotice online! 153554b96e






https://es.cellbalans.se/group/webinars-och-infotraffar-online/discussion/5f4ffeae-64ee-4ba0-bede-e145beab635c

https://www.planetatheone.org/forum/welcome-to-the-forum/amar-akbar-anthony-remake-1-download-hot-movie

https://www.drnikkineretin.com/group/free-fun-conversation/discussion/8e79dd26-ef7b-48df-947b-e2a79dbe0f94

About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...

Members

  • N'Namdi Nelson
  • Giorgia Simone
    Giorgia Simone
  • Hendry Emma
    Hendry Emma
  • solitaire queen
    solitaire queen
Group Page: Groups_SingleGroup
bottom of page